Klawisze Dostępu

Klawisze Dostępności

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

Księga Identyfikacji Wizualnej
Facebook

Wydarzenia

Miejsce dla osób potrzebujących wsparcia (2017-05-08)

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska wspólnie z Wojewodą Lubuskim Władysławem Dajczakiem wzięli udział w oficjalnym otwarciu Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzozowcu. To miejsce wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Aktualnie na terenie województwa lubuskiego działa 31 takich ośrodków.
 
– Jest to niezmiernie ważny ośrodek. To inicjatywa bardzo potrzebna i wyczekiwana z pewnością przez społeczność lokalną – powiedział Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak. –  Pomoc międzyludzka towarzyszy od wieków. Zawsze byli ludzie potrzebujący pomocy i ci którzy tą pomoc świadczyli. Służba innym to wielki gest człowieczeństwa i szlachetności – podkreślił wojewoda.
 
W Środowiskowym Dom Samopomocy dla uczestników przygotowanych jest 25 miejsc.  Łączna kwota wydatków poniesionych na ten cel w 2016 roku wynosiła 744 658,59 zł z tego w ramach środków budżetu państwa 531.700 zł oraz środki własne gminy – ponad 213.000 zł. Celem tej formy wsparcia społecznego jest zwiększenie zaradności i samodzielności życiowej, a także integracji społecznej osób z zaburzeniami psychicznymi.
 
Prowadzone w ośrodku formy terapii: filmoterapia, biblioterapia, arteterapia, muzykoterapia, trening kulinarny, higieniczny, porządkowy, umiejętności interpersonalnych i społecznych, zajęcia ruchowe i integracyjne.
 
W uroczystym otwarciu Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzozowcu wzięli udział również m.in. uczestnicy prowadzonych zajęć, ich opiekunowie, wójt gminy Deszczno Paweł Tymszan.
 

W Lubuskiem działa 31 środowiskowych domów samopomocy

Aktualnie na terenie województwa lubuskiego działa 31 takich ośrodków wsparcia (środowiskowych domów samopomocy) oferujących łącznie 865 miejsc w trzech dopuszczalnych ustawowo typach: dla osób przewlekle psychicznie chorych (228 miejsc), upośledzonych umysłowo (535 miejsc) oraz wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych (102 miejsca).
 
Wśród funkcjonujących na terenie województwa jednostek 5 prowadzonych jest przez powiat oraz 26 przez gminy. Wszystkie jednostki powiatowe oraz 16 jednostek gminnych to odrębne jednostki organizacyjne. Pozostałe 10  ŚDS działa nadal w strukturach ośrodków pomocy społecznej. Wojewoda w całości dotuje pobyt uczestników w środowiskowych domach samopomocy. W 2017 roku przekazywana na jednego uczestnika miesięczna kwota dotacji wynosi 1.268,00 zł. 

 

WPS, jk

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Jolanta Krynicka 2017-05-22 09:55:25
na górę strony wstecz

Kalendarium

PnWtŚrCzPtSbN
Zapowiedzi wydarzeń Dodaj wydarzenie