Wydarzenia
7. Rocznica Katastrofy Smoleńskiej (2017-04-10)

W poniedziałek 10 kwietnia, w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej w województwie lubuskim odbyły się obchody upamiętniające wydarzenie. W uroczystościach uczestniczył Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.
Rano, na Cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wlkp. w godzinę katastrofy, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak złożył wieńce na grobach Anny i Bartosza Borowskich, gorzowskich ofiar katastrofy w Smoleńsku. Wieńce przekazane zostały również m.in. w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudy, Premier Beaty Szydło i Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej.
– To już siedem lat, kiedy wydarzyła się straszna tragedia. W sposób szczególny chcemy dziś upamiętnić wszystkich tych, którzy lecieli do Katynia, aby oddać hołd pomordowanym Polskim Oficerom – mówił Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.
W Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim o godzinie 18.00 odprawiona została msza św. na której licznie zgromadzeni wierni, modlili się w intencji ofiar. Mszy św. przewodniczył ks. Biskup Paweł Socha.
Po zakończeniu Liturgii, na placu katedralnym przy białym krzyżu zapłonęło 96 zniczy symbolizujących ofiary, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem.
Uroczystości w Zielonej Górze
W imieniu wojewody Władysława Dajczaka hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej złożyła na zielonogórskiej nekropolii Brygida Grzybowicz z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. Uroczystość została przeprowadzona zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Od godz. 8.30 do 12.00 honorową wartę pod obeliskiem upamiętniającym ofiary tragedii lotniczej pełnili harcerze. W godzinę katastrofy, o godz. 8:41 w całym mieście włączone zostały syreny alarmowe.
Wieczorem w konkatedrze odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.
Katastrofa pod Smoleńskiem
Do katastrofy doszło w Smoleńsku w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku, o godz. 8:41 czasu środkowoeuropejskiego. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie sejmu i senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy kancelarii prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.
ms
Powiązana galeria zdjęć: